Uczniowie naszej szkoły wystapią podczas Podkarpackich Spotkań Lirników!

kolberg

Zapraszamy na „Wakacyjne kręcenie korbą”. Tym razem zawędrujemy do Haczowa.

20 lipca o godz. 16.00 w zabytkowym kościele zostanie odprawiona msza, podczas której zamiast organów zagrają liry wszelakie. Śpiewać będzie mógł każdy, albowiem zabrzmią pieśni liturgiczne i tradycyjne. Wspólnie powrócimy do czasów, kiedy to dziad grający pod kościołem był widokiem powszechnym, a jego obecność była pożądana w każdym domostwie.

Lirnik – dziad, często niewidomy wędrował od wioski do wioski śpiewając o zawiłości ludzkiego żywota, opowiadając niesamowite historie. Postać jego uważana był wręcz za mistyczną, a jego ślepota tej mistyczności mu dodawała. Podczas spotkania słuchacze dowiedzą się więcej na temat liry i wędrujących dziadów

Po mszy zapraszamy na koncert pieśni dziadowskich i na nim zaprezentują się różne pokolenia lirników czyli od nestora do juniora.
Zakręcą korbą: Stanisław Wyżykowski, Stanisław Nogaj, Maciej Bator, Marta Sobota, Jan Malisz, Maciej Harna, Aleksandra Włodarczyk, Patryk Chrząszcz i inni zaproszeni/ zakręceni muzycy.

Pieśni, które usłyszymy i wspólnie zaśpiewamy pochodzą z tradycji ustnej, z zapisów Oskara Kolberga, ze zbiorów Bartosza Gałązki oraz własnych badań terenowych.
Podkarpackie Spotkania Lirników ruszają pełną parą 20 lipca – zapraszamy dołącz do naszej zakręconej brygady.

Polskie Radio Rzeszów